Ta strona zapisuje w Twoim urządzeniu krótkie informacje tekstowe zwane plikami cookies (ciasteczkami). Są one wykorzystywane do zapisywania indywidualnych preferencji użytkownika, umożliwiają logowanie się do serwisu, pomagają w zbieraniu statystyk Twojej aktywności na stronie. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Ustawienie lub pozostawienie ustawienia przeglądarki na akceptację cookies (ciasteczek) oznacza wyrażenie przez Ciebie świadomej zgody na takie praktyki.

OK, rozumiem i akceptuję
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich z udziałem Prezydenta RP


W sobotę, 20 czerwca, województwo śląskie odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrock w związku z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy poświęconej Powstańcom Śląskim  w Grabówce (gm. Lubomia, koło Raciborza. Spotkał się także z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu Prezydent „w czasie trzech Powstań Śląskich Polacy pokazali, jak głęboko – pomimo jednego wieku niewoli, zaborów i zniewolenia – Polska jest w nas, jak głęboko jest w naszych sercach, w naszych umysłach”.

Symbolicznym zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich było wyświetlenie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego okolicznościowej iluminacji przedstawiającej powstańczy sztandar z hasłem „Tobie Polsko”, będący świadectwem walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Został wykonany na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji wydawnictwa „Katolik” w Bytomiu. Oryginał sztandaru znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.